Saturday, March 25, 2017

Prvo proljetno prskanje sadnica

Prvo proljetnje prskanje voca je borba protiv štetnih insekata, koji su prezimili na vockama.
Da bi se sprijecio njihov negativan uticaj, prilikom kretanja vegetacije, moramo odraditi preventivno prskanje stabala, narocito onih starijih i zapustenih stabala.
Prije tretiranja zasada, potrebno je izvršiti citav niz radova u vocnjaku koji xe olaksati proces prskanja i povecati efekat u pogledu prinosa.




















Sto se tice pripremnih radova, najvažniji su sledeci:
- orezivanje i prorjedjivanje krune vocki, gdje se moraju ukloniti i unistiti polomljene i suhe grane,
- u zapuštenim i starim vocnjacima, potrebno je sastrugati stare i ispucale kore, ocistiti stabla od lisaja i mahovina, koji predstavljaju veliku prepreku za uspješno djelovanje sredstava na insekte koji prezimljavaju na stablu, narocito stitaste usi


Prskanje treba da bude, temeljito kupanje vocaka. Mlaz tecnosti mora biti jak i pod pritiskom i da zahvati citavu vocku, do onih najtananijih grancica na kojima se nalaze jaja mnogih stetocina. Prskanje treba vrsiti po relativno pogodnom vremenu i na temperaturi vazduha iznad 5°C, i moze se obavljati sve do bubrenja pupoljaka.
Takodje dobro bi bilo da se odradi u toku mirovanja vegetacije jedno do dva plava prskanja.

Pred kretanje vegetacije preporucljivo je prskanje mineralnim uljima. U nasim vocnjacima se najcesce koristi crveno ulje, koje se koristi u koncentraciji 3%, bijelo ulje 3-4% uz dodatak preparata na bazi Bakra.
Veoma je bitno pridrzavati se uputstava koje preporucuje proizvodjac o koncentraciji primjene.


Prskanje pred kretanje vegetacije doprinosi zastiti sledecih vrsta stetocina:
Biljne vasi, stitaste vasi, kruskine buhe, cvjetojed jabuke, moljac jabuke, moljac šljive, smotavac pokozice ploda, smotavac ruze, crveni smotavac pupoljaka, smotavac pupoljaka sljive, kukavicje suze, mali mrazovac,..
Prskanje doprinosi i regulaciji populacije raznih vrsta grinja, koje prezime na vockama u stadijumu zimskih jaja i odraslih zenki.

Stetocine su u najosetljivijem stadijumu razvoja krajem februara pa se preporucuje u tom periodu obaviti prvo prskanje, a drugo polovinom marta. Cilj je da se stetocine uniste dok se jos nisu razvile, a ukoliko se uniste i one koje su prezivjele od protekle godine, djelovat ce se preventivno na njihovu pojavu u predstojeccoj sezoni.

izvor: agroklub.com

No comments:

Post a Comment