Vremenski uslovi za sadnju
Ruže se mogu saditi od oktobra do kraja juna. Smatra se da su povoljni uslovi za sadnju ako:
- Zemlja nije zamrznuta
- Temperatura je iznad 6°C
- Zemlja je pogodna za obradu (nije previše vlažna - blatnjava)
Ako je temperatura iznad 20°C, najbolje je da ruže sadite u večernjim satima.
Odabiranje mesta za sadnju i priprema zemljišta
Prije nego što se pristupi sadnji treba imati na umu da su ruže dugovječne, ostaju 10, 20 i više godina na stalnom mjestu i veoma je bitno odabrati pravo mjesto i položaj, odgovarajuće zemljište, kvalitetnu sadnicu.
Mjesto za sadnju treba da budu izloženo suncu, zaklonjeno od jakih vjetrova. Zemljište blago kiselo, plodno i umjereno vlažno.
Sadnja ruža
Nakon izbora mjesta za sadnju, pristupa se kopanju jamica (rupe). Veličina rupe treba da bude najmanje tolika da se korijen može slobodno rasporediti. Obično je dubine 30 cm i isto tolike širine. Ako zemlja nije ispošćena, ne preporučujemo nikakvo đubrivo u zemlji kojom se zatrpava korijen. Preporučljiva razdaljina između ruža je:
40 - 50 cm za čajevke
25 - 30 cm za polijante (mnogocvetne)
20 - 25 cm za patujaste
0,7 - 1 m za penjačice i grmolike
Ako se ruže sade pored staze ili ograde, udaljenost od staze (ograde) mora biti najmanje onoliko koliko je rastojanje između sadnica (kao što je gore navedeno).
Pošto se čajevke, patuljaste i mnogocvetne ruže sade gusto, umjesto kopanja pojedinačnih rupa, u praksi je bolje iskopati šančić dubine i širine ašova (riljača).
Ako sadnice sadite u šančić, pripremljenu sadnicu spustite u iskopani šančić, rasporedite korijen i korijen rukama pričvrstiti sa malo sitne zemlje. Na propisanom rastojanju, na isti način postavite sledeću sadnicu i tako postavite sve sadnice. Kada ste postavili sve sadnice, motikom vratiti zemlju oko sadnica. Ako primijetite da ste neku od sadnica previše zatrpali (da je kalem ispod nivoa zemlje), blago je povucite, tako da kalem bude 2-3 mm iznad nivoa zemlje.
Prilikom sadnje ne pritiskati zemlju rukama niti gaziti zemlju oko sadnice, jer se time može poremetiti dubina i raspored korijena, a takođe i pokidati i sitne žilice oko korijena.
Kada se nagrne sva zemlja, oko sadnice rasporediti 2-3 kašike mineralnog đubriva (preporučujemo NPK 8:16:24) i dobro zaliti. Zalivati sve dok zemlja prima vodu kako bi se istisnuo vazduh.
Bez obzira da li ruže sadite u jesen ili u proljeće, obavezno nagrnuti sitnu zemlju (najbolje sitan pijesak) preko grana, tako da iz humke vire samo vrhovi grana.
Ogrtanje je jedan od osnovnih preduslova da se ruže prime!
U jesen se ogrću da bi se spriječilo izmrzavanje u toku zime, a u proljeće da bi se spriječila pretjerana transpiracija iz zelenih dijelova biljke. Ne zaboravite da je korijenu potrebno dosta vremena da počne da "vuče" vodu i snabdijeva biljku, a za to vrijeme, ako je vrijeme toplo, iz zelenih dijelova se gubi vlaga i biljka se suši, zato se zeleni nadzemni dijelovi moraju zaštititi od gubitka vlage.
Ako kiša ne pada, ruže zalivati jednom u 15 dana, tako što se pored humke iskopa mali kanalić u koji se pušta voda.
Ruže ostaju ogrnute sve dok ne izbiju i potjeraju pupoljke. Kada izbiju i potjeraju pupoljke, potrebno ih je odgrnuti. To se radi uveče: prve večeri malo, druge još malo i treće odgmete potpuno, tako da kalem bude malo iznad zemlje (2-3 mm).
Ako su ruže zasađene i ogrnute ujesen, obično u toku zime, zbog padavina, humka slegne, tako da nije potrebno odgrtati ruže. Ako se to ne dogodi, potrebno je da se odgrnu.
Njega ruža se sastoji u okopavanju, zaštiti od bolesti i štetočina (prskanju) i ljetnjoj rezidbi. Pored štetočina (biljnih vaši), najčešće bolesti ruža su: hrđa, zvezdasta pjegavost i pepelnica.
Što se bolesti tiče, najbolje je djelovati preventivno, tj. prije nego što se bolest pojavi. Prvo prskanje treba obaviti već početkom juna, bez obzira što nije došlo do pojave bolesti.
Protiv hrđe i zvjezdaste pjegavosti koristiti sredstva na bazi bakra, na primjer DITHANE M-45 u koncentraciji 20 - 25 gr na 10 litra vode. Protiv pepelnice možete koristiti TILT (10 ml na 10 litra vode).
Kod pojave biljnih ušiju možete koristiti bilo koji insekticid koji Vam preporuče u poljoprivrednoj apoteci.
Rezidba
Ljetnja rezidba se sastoji u uklanjanju precvjetalih cvjetova sa jednim dijelom izbojaka (listova). Cvjetove uklanjati tako da pri osnovi ostanu bar tri dobro razvijena petočlana lista.
Izvor: rasadnik.org
No comments:
Post a Comment